fallback

Източна Европа бламира Германия и Франция и наложи остра позиция спрямо Русия

Меркел откровено призна поражението си, но отправи имплицитно обвинение, че другите лидери не са достатъчно смели

09:36 | 25.06.21 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Лидерите на Европейския съюз (ЕС) приеха твърда позиция към Русия, след като Полша и балтийските страни се изправиха срещу Германия и Франция и торпилираха предложението на най-големите сили на блока да се търси среща на върха с президента Владимир Путин, съобщава онлайн изданието Politico.eu.

27-те държавни и правителствени ръководители приеха своите твърди заключения относно Русия около 2 часа след полунощ след продължителен и разгорещен дебат. Крайният резултат е забележително унизителен за германския канцлер Ангела Меркел на нейната вероятно последна среща на върха и френския президент Еманюел Макрон, които обикновено оказват най-голямо влияние в дискусиите на Европейския съвет.

Въпреки - или по-скоро заради - напрежението между ЕС и Москва, Меркел и Макрон се застъпиха за „преразглеждане на съществуващите формати на диалога с Русия, включително срещи на управленско ниво“. С други думи, те се стремяха към лидерска среща на ЕС с руския президент Владимир Путин. Но не успяха да убедят своите колеги в нуждата от такава.

Вместо да одобри езика, предложен от Германия и Франция, Съветът одобри изявление, фокусирано върху определянето на очакванията и искания към Кремъл, което би било предпоставка за нов дипломатически ангажимент. Съветът също така заплашва с нови икономически санкции, ако Москва продължи със „злокачествената, незаконна и разрушителна дейност“.

„Европейският съвет очаква руското ръководство да демонстрира по-конструктивен ангажимент и политическа ангажираност и да спре действията си срещу ЕС и неговите членки, както и срещу трети страни“, пишат лидерите в заключенията си.

Съветът иска от Русия да „поеме изцяло своята отговорност“ за осигуряване на изпълнението на мирното споразумение „Минск 2“ за прекратяване на конфликта в Източна Украйна. Лидерите на държавите от блока потвърждават и подкрепата си за преследване на „отчетност“ при свалянето на малайзийския пътнически самолет с руска ракета през 2014 г.

Вместо да прегърнат идеята за среща на високо равнище, лидерите призоваха Европейската комисия и ръководителя на външната политика на ЕС да разработят „конкретни варианти, включително условия и лостове“ за по-нататъшно сътрудничество с Русия в различни области на политиката. „Европейският съвет ще проучи формати и условия за диалог с Русия“, пишат те.

Меркел, в коментар пред репортери след дългата нощ, откровено призна поражението си, но отправи имплицитно обвинение, че другите лидери не са достатъчно смели, за да подкрепят предложението за срещата на върха. „Аз лично бих искал по-смела стъпка, но това също е добре и ще продължим да работим“, казва тя.

Ситуацията е доста смущаващ епизод за ЕС заради дълбокото разделение по въпроса за отношенията с Русия. Срещата на върха неочаквано се оказа едно от най-разделящите събирания на лидерите на ЕС в последно време, тъй като руският дебат и поредната разгорещена дискусия относно противоречивото антиЛГБТ законодателство на Унгария разкриха дълбокия разрив между източните и западните страни .

В разговор с журналисти след срещата белгийският премиер трече дискусията да е била Запад срещу Изток, като отбеляза, че някои страни от Прибалтика и Източна Европа подкрепят критиките срещу Будапеща. Той допълва, че за първи път се стига до такава открита конфронтация между голямото мнозинство в стаята с една държава-членка.

В знак на това колко противоречив е дебатът за Русия председателят на Съвета Шарл Мишел отмени планираната късно вечер пресконференция с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:01 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още